Czym jest i jak leczyć zwyrodnienie kręgosłupa?

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa może dotyczyć zarówno odcinka szyjnego, piersiowego, jak i lędźwiowego. Charakteryzuje się silnym bólem wywołanym przedwczesnym zużyciem tkanek łączących kręgi kręgosłupa. Niestety, nie da się jej wyleczyć, można jedynie przeciwdziałać jej postępom. Co jeszcze trzeba wiedzieć o tej dolegliwości?

Główną przyczyną schorzenia jest przez brak mazi stawowej między chrząstkami. Powoduje to ich ścieranie, aż do momentu, w którym zupełnie ich zabraknie i sąsiadujące kości zaczną ocierać o siebie nawzajem. Ta ostatnia sytuacja wywołuje bardzo intensywny ból, który bardzo utrudnia poruszanie się i dezorganizuje codzienność chorego.

Co sprzyja rozwojowi choroby?
Główną przyczyną jest podeszły wiek, zwyrodnienie kręgosłupa traktuje się bowiem jako naturalny proces starzenia organizmu. Ponadto do przedwczesnego zużycia przyczynia się siedzący tryb życia, nadwaga, otyłość, brak aktywności fizycznej, urazy i wady postawy, ale także zbyt intensywna praca fizyczna oraz wyczynowe uprawianie sportu. Przyczyną może być również osteoporoza, zmiany hormonalne i choroby autoimmunologiczne.

Objawy zwyrodnienia kręgosłupa
Głównym objawem jest dotkliwy ból. Ma on charakter promieniujący, w zależności od umiejscowienia, do kończyn górnych lub dolnych. Często nasila się podczas wykonywania konkretnych ruchów, pojawia się też po nadmiernym wysiłku. Mogą mu towarzyszyć bóle mięśni pleców oraz sztywność po porannym przebudzeniu, którą chory musi rozchodzić, by móc normalnie funkcjonować.

Leczenie zwyrodnienia kręgosłupa
Niestety, choroba nie jest uleczalna, można jedynie łagodzić jej objawy i spowalniać postęp. W pierwszej kolejności zaleca się schudniecie, jeśli pacjent ma nadwagę. Następnie dobiera się odpowiednie ćwiczenia wykorzystujące profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny oraz zabiegi fizykoterapeutyczne.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie ortez, czyli profesjonalnych usztywnień i stabilizatorów takich jak gorset ortopedyczny czy kołnierz.

Niestety, powyższe działania często nie przynoszą pożądanych efektów, a chorzy nadal uskarżają się na ból. W takiej sytuacji wyjściem pozostaje operacja lub, gdy jest ona niemożliwa, zastosowanie mniej inwazyjnych metod: termolezji oraz blokady kręgosłupa.

QMED SPORT QMED SPORT
W tym dziale udowadniamy, że jesteśmy marką wspierającą sport. Przybliżamy sylwetki sportowców, trenerów, kluby oraz wydarzenia sportowe w których...
More detail
QMED PORADNIK QMED PORADNIK
Ciekawostki, filmy, absorbujące artykuły o zdrowym stylu życia, profilaktyce czy radzenia sobie z dolegliwościami. Informacje pomocne zarówno pacjentowi,...
More detail
QMED INFO QMED INFO
Informacje o marce Qmed którymi chcemy się pochwalić. Przekonujemy się dlaczego warto z nami współpracować. O marce Qmed Nagrody Referencje...
More detail