Chondromalacja rzepki

Chondromalacja rzepki zwana jest inaczej rozmiękaniem chrząstki stawowej rzepki. W jej wyniku ten obszar kolana staje się miękki, pojawiają się pęknięcia i ubytki. Tak uszkodzona rzepka nie jest w stanie spełniać swojej funkcji, prowadząc do stanów zapalnych i nawracającego bólu kolana.

Objawy chondromalacji
Najczęstszym objawem tej dolegliwości jest silny ból kolana w jego przedniej części, sztywność oraz lekka opuchlizna. Ponadto podczas zginania i prostowania kończyny, można usłyszeć i wyczuć charakterystyczne trzeszczenie wywołane ocieraniem się o siebie powszechni stawowych. Ból nasila się podczas chodzenia po schodach i kucania. Choroba dotyczy najczęściej osób młodych, między 17 a 30 rokiem życia.

Przyczyny
Główną przyczyną dolegliwości jest nieprawidłowe połażenie rzepki, napięcie lub osłabienie mięśni wokół stawu kolanowego, a także zbyt duży nacisk kości udowej na rzepkę, który może się pogłębiać podczas aktywności fizycznej. Ponadto do choroby przyczynia się też płaskostopie i koślawość kolan.

Diagnoza
Chondromalację diagnozuje się podczas badania artroskopowego, czyli wziernikowania stawu kolanowego. Bardzo ważne jest, żeby zgłosić się do lekarza jak najwcześniej, kiedy tylko pojawi się ból. To znacznie ułatwi powrót do zdrowia. W zaawansowanym stadium na kolanie mogą pojawić się wyrośla kostne oraz wysięk ze stawu.

Leczenie
W przypadku łagodnych objawów najważniejsze jest chronienie stawu przed obciążeniem i urazami. Lekarz zleca też zabezpieczenie kolana stabilizatorem lub łuską gipsową na okres 2-3 tygodni. Efekty przynoszą także ćwiczenia rehabilitacyjne, wzmacniające mięśnie wokół stawu. Poleca się również zabiegi fizjoterapeutyczne, takie jak nagrzewanie diatermią, solluxem lub wykorzystanie fal ultrakrótkich. Jeśli wyżej wymienione działania nie przynoszą skutków, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu – artroskopii operacyjnej stawu kolanowego. Operacja daje bardzo dobre rezultaty, a po jej przeprowadzeniu kolano szybko wraca do pełnej sprawności.

Profilaktyka
By uniknąć chondromalacji, warto zadbać o swoje kolana zawczasu. Przede wszystkim nie można bagatelizować żadnego bólu, nawet najmniejszy może być bowiem zwiastunem choroby. Trzeba też zawsze pamiętać o rozgrzewce przed wysiłkiem fizycznym oraz nie uprawiać sportu na zasadzie sezonowych zrywów, które przyniosą naszym kolanom więcej szkody niż pożytku.

Jeśli natomiast chondromalacja zostanie już u nas zdiagnozowana, warto zapatrzeć się w stabilizator stawu kolanowego z otworem na rzepkę, który zapobiegnie urazom i odciąży chorą kończynę.

QMED SPORT QMED SPORT
W tym dziale udowadniamy, że jesteśmy marką wspierającą sport. Przybliżamy sylwetki sportowców, trenerów, kluby oraz wydarzenia sportowe w których...
More detail
QMED PORADNIK QMED PORADNIK
Ciekawostki, filmy, absorbujące artykuły o zdrowym stylu życia, profilaktyce czy radzenia sobie z dolegliwościami. Informacje pomocne zarówno pacjentowi,...
More detail
QMED INFO QMED INFO
Informacje o marce Qmed którymi chcemy się pochwalić. Przekonujemy się dlaczego warto z nami współpracować. O marce Qmed Nagrody Referencje...
More detail